29 gru 2009

Baffetto & Baffetto 2

Było już o pizzy w Neapolu, teraz przyszła kolej na Rzym. Pozostajemy przy ciepłych klimatach.Pizza w Rzymie to zupełnie inna bajka. Rzymska odmiana pizzy ma znacznie cieńsze ciasto od neapolitańskiej (która jak na polską miarę ma ciasto cieniutkie). W rzymskiej pizzy spodu prawie nie ma, taki jest cieniutki. Ale wcale nie znaczy, że gorszy. Uwielbiam rzymską pizzę, miałam też okazję ją jeść znacznie częściej niż neapolitańską, więc można powiedzieć, że jest moją ulubioną.
I jak zawsze stawiam na prostotę - w Rzymie, tak samo jak i w Neapolu rządzi Margherita.

Moim zdaniem (ale też i przewodników) najlepszą pizzę w wiecznym mieście zjemy w Baffetto, via del Goveno Vecchi, wąska i ciemna, typowo rzymska ulica, na zachód od Piazza Navone. Jest to tradycyjna pizzeria, bardzo w stylu Da Micchele. Wnętrze z białymi kafelkami, pełne rodzinnych drobiazgów, tłoczne i gwarne, a na stołach papierowe obrusy. Właściciel (uroczy Baffetto) wita Cię w drzwiach i decyduje gdzie i kiedy usiądziesz. Oczywiście tutaj też są długaśne kolejki i najlepiej przyjść w dwójkę, wtedy zawsze was gdzieś upchną. Pizza w przyzwoitej cenie (od 5 euro), no i pyszne vino di casa (4 euro, za 0,5 l a nie kieliszek:)). Powinno się też spróbować ich specjalność - pizzy Baffetto, z warzywami i jajkiem, mniam.

Kto nie lubi turystycznych miejsc może udać się do Baffetto 2. Tak, tak, to ich mało znana filia, polożona, obok Campo dei Fiori. Pizza jest prawie tak samo smaczna jak w Baffetto, a może nawet smaczniejsza, gdyż można ją zjeść w spokoju. No i jest troszkę taniej. Miejsca w środku jest dużo, są też stoliki na zewnątrz z widokiem na stragan z pamiątkami:). W pizzerii tej jadałam prawie codziennie przez kilka miesięcy i nadal mi się nie znudziła. Ich Margherita to prawdziwa delicja. Cieniutkie ciasto, pyszny (nie puszkowy, ani koncentratowy) sos pomidorowy i ten ser. Oh ten ser - taki maślany, delikatny i podany w dużej ilości jak na taką cieniutką pizzę.
Pizzeria ta słynie też z najbardziej naburmuszonych kelnerów w mieście. Jeśli chcesz się poczuć niechcianym , zapraszam do Baffetto 2. Będą też próbować oszukać Cię na napiwku, lub coś wcisnąć dodatkowo. Ale nie zrażajcie się! Tam dają jeść jak w niebie.Baffetto
Via del governo vecchio, 114
00186 - Roma (RM)
Tel. 06.6861617

Baffetto 2
Piazza del teatro di pompeo, 18
00186 - Roma (RM)
Tel 06.68210807
http://www.pizzeriabaffetto.it/

* zdjęcie Baffetto 2 pochodzi ze strony www.pizzeriabaffetto.it

1 komentarz:

  1. Jeśli kiedykolwiek będę w Rzymie, zanotuję sobie te adresy. Uwielbiam pizzę, marzę o tym żeby któregoś dnia spróbować prawdziwej, włoskiej. A naburmuszeni kelnerzy? Hmm, w Polsce w co drugim sklepie siedzi naburmuszona pańcia, jestem przyzwyczajona, taki drobiazg mnie nie zrazi ;)

    OdpowiedzUsuń